top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraEwa Janowska

Jak pracować z Mapą Marzeń w biznesie❓
Słyszałeś o technice zwanej Mapą Marzeń ❓


Początek roku to dobry moment, na planowanie zadań, celów czy priorytetów. Dziś chcę Ci pokazać prostą technikę, która pomoże przygotować plan pod realizację celu w nieco innej, bardzo kreatywnej formie 🤔 możesz ją wykorzystać zarówno do do pracy indywidualnej jak i zespołowej.

Czym jest Mapa Marzeń?


To technika WIZUALIZACYJNA polegająca na przeniesieniu się, tam gdzie chcemy być w przyszłości. Narzędzie to pozwala ZOBRAZOWAĆ oraz SKONKRETYZOWAĆ nasze marzenia i ubrać je w CELE, konkrety oraz doprecyzować to, co chcemy osiągnąć indywidualnie bądź zespołowo. Jej głównym zadaniem jest przeniesienie nas w świat przyszłych projektów i zrealizowanych planów.


Czemu to jest takie ważne?


Lubimy wygrywać, lubimy myśleć, o swoich sukcesach, a w tym zadaniu właśnie o to chodzi, żeby się rozmarzyć i pomyśleć o celach tak, JAKBYŚMY JUŻ JE ZREALIZOWALI. Zobaczyli nasz cel, jakbyśmy już byli na mecie. Zmiana percepcji zwiększa pole widzenia i dodaje odwagi podczas krystalizacji marzeń w konkretne cele. Dzięki tej technice nasze marzenie (często rozmyte i lub zbyt ogólne) ma szansę się skrystalizować poprzez kreację twórczą i przeniesienie wizji na papier.


Co ważne, to narzędzie do pracy indywidualnej oraz ZESPOŁOWEJ.


Czemu w biznesie MAPA MARZEŃ daje świetne rezultaty?


Zazwyczaj klienci biznesowi z jakimi pracuję, są na co dzień mocno zaangażowani w realizację licznych zadań, analiz, spotkań, projektów. W codziennym natłoku pracy mają niewiele czasu na pracę KONCEPCYJNĄ oraz kreatywną. Co ciekawe, dla wielu z nich praca koncepcyjna to jedno z ulubionych zadań, jednak ilość tz. bieżączki powoduje, że odkładają ją na przysłowiowe jutro, które niestety jutro znowu jest przekładane… Trudno im znaleźć czas na kreację i snucie planów na przyszłość.

Mapa Marzeń daje świetne rezultaty, bo jest niestandardową formą pracy, odrywa biznes od znanych i rutynowych sposobów myślenia o celu i jego realizacji.

Mapa Marzeń zrzuca z ludzi stres, jaki często towarzyszy moim klientom w myśleniu o celu, bo zmienia sposób percepcji o celu/ zadaniu / projekcie. Jest formą zabawy- więc prace w obszarze tworzenia wizji są generowane w atmosferze spokojnej kreacji, klienci czują się rozluźnieni oraz podekscytowani robieniem czegoś nowego, innowacyjnego. A to zwiększa ich percepcję, oraz poszerza wizję i sposoby realizacji celu- rzuca światło na nowe możliwości oraz rozwiązania i o to własnie chodzi.


JEŚLI ZARZĄDZASZ ZESPOŁEM MOŻESZ WYKORZYSTAĆ TO NARZĘDZIE do PLANOWANIA WYBRANYCH zadań czy projektów. Mapa będzie integrować i ujednolicać wizję celów do realizacji.


Mapa marzeń w działaniach zespołowych ma wiele zalet:

 • pozwala zwizualizować wymagany cel

 • pomoże zbudować spójną koncepcję sposobu realizacji celu

 • pokaże Ci perspektywę zespołu

 • wzbogaci/ udoskonalić Twoją wizję

 • dasz ludziom wpływ na to co mają zrealizować

 • zmotywuje zespół

 • integruje zespół


Jak w biznesie można wykorzystać MAPĘ MARZEŃ do efektywnej pracy na celach?


To narzędzie świetnie się sprawdza gdy:

 • zespół jest sceptyczny co do realizacji postawionego celu

 • zespół ma opory co do postawionego celu, bo średnio wierzy w realizację celu ( narzucony cel z góry)

 • otrzymaliśmy ogólny cel /zadanie a ma problem z ubraniem go w szczegóły

 • gdy nie wiemy od czego zacząć

 • gdy jest w nas obawa/ lęk, że nam się nie uda

 • kiedy mamy zrealizować cel zespołowy/ projektowy i chcemy zaangażować zespół

 • kiedy chcemy zintegrować grupę

We wszystkich powyższych przypadkach Mapa Marzeń ma za zadanie wypracowanie WSPÓLNEJ, najlepszej wizji dojścia do celu/ realizacji zadania przy jednoczesnej akceptacji członków zespołu. Taki sposób pracy zazwyczaj mocno integruje zespół oraz wytwarza wspołodpowiedzialnosć za zadanie/ cel/ projekt jaki jest do realizacji.


Dodatkowo poprzez wspólną pracę, lider ma możliwość usłyszenia wątpliwości członków zespołu na głos, przepracowania za i przeciw, oszacowania ryzyk. Podczas pracy bardzo często zespół sam proponuje priorytety zadań, generuje nowe pomysły, szacuje ryzyka, wypracowuje możliwe rozwiązania. Finalnie działa tak, by na samym końcu wspólnie wygrać, czyli znaleźć drogę do celu.


W pracy indywidualnej MAPA MARZEŃ jest świetnym narzędziem, które stosuje we wczesnym planie sesji coachingowych- tak, by klient zobrazował sobie szczegółowo to, czego pragnie.


Gotowa Mapa Marzeń- jest dobrą przypominajką o naszych celach- zazwyczaj buduje pewność co do istoty realizacji celu oraz podnosi motywację do działania w tym zakresie.


Najczęsciej po przygotowaniu Mapy Marzeń klienci są zadowoleni z projektu, jaki sami stworzyli, chętnie umieszczają go w ważnych dla siebie miejscach w przestrzeni domowej, czy w biurze. Wizualizacja, naszych celów wspomaga detarminację do działania w kolejnych dniach, tygodniach czy miesiącach. Mapa marzeń jest ruchomym narzędziem- możemy ją dowolnie modyfikować na osi czasu w zależności od zmieniających się potrzeb oraz wizji. Dodając do niej ważne nowe elementy, lub modyfikując już istniejące.


Ile czasu potrzebujesz na to zadanie?


W pracy 1:1 optymalnym czasem będą ok 2 lub 3 godziny, tak by swobodnie oraz bez pośpiechu pozwolić sobie na kreatywne tworzenie wizji przyszłości. Podczas pracy zespołowej warto zrobić sobie jednodniowe warsztaty. Które finalnie zakończysz omówieniem priorytetów oraz podziękujesz zespołowi za pracę w postaci wspólnego poczęstunku lub innej przyjemności.


Co ważne, po przygotowaniu Mapy Marzeń, warto omówić jej całościowy kształt, jeśli pracujesz z coachem/ mentorem, czy zespołem- warto nazwać oraz wyjaśnić co rozumiesz przez obrazy, zdjęcia czy liczby, jakie umieściłeś na Mapie Marzeń- tak by lepiej je zapamietać, oraz aby cały zespół wiedział co oznaczają. Na tym etapie pracy często pojawiają się pytania i klienci sami dodają do Mapy Marzeń brakujące elementy.


Jak samodzielnie pracować z Mapą Marzeń?

Kilka słów o technikaliach ;)


🔷 przygotuj duży blok techniczny - najlepiej A2, lub połącz kilka kartek A4

🔷 przygotuj kolorowe gazety

🔷 weź zdjęcia, ludzi, miejsc, które wkleisz na mapę

🔷 kolorowe mazaki, kredki, farby

🔷 notes

🔷 klej

🔷 wszystko co chcesz umieścić na mapie (liczby, notatki, wizytówki, zdjęcia, itp)


A teraz ćwiczenie dla Ciebie:


Pomyśl, nad celem, jaki chcesz osiągnąć- NAZWIJ GO, zdefiniuj najlepiej jednym zdaniem.


Kiedy już nazwiesz, czego chcesz- ROZMARZ się, przenieś się mentalnie do miejsca, w którym chcesz być w przyszłości, gdzie już zrealizowałeś cel. Rozejrzyj się i popatrz co tam widzisz. Zwracaj uwagę na to co widzisz; od ogółu do szczegółu.


Nie spiesz się. To jest Twój czas.


Wizja jaką tworzysz ma duże znaczenie, daj sobie chwilę na analizę tego co widzisz. Pewnie z każdą minutą, wizja będzie się wzbogacać o kolejne elementy, osoby, liczby, detale niezbędne, by zrealizować to, czego pragniesz.


Wszystko, co widzisz i ma znaczenie dla Twojego celu/ projektu zadania przenoś na papier. Kreuj, twórz, maluj, stwórz KOLAŻ, na chwilę zamień się w artystę.


Ważne, aby na etapie tworzenia Mapy Marzeń uwzględnić:


🔶 kluczowe terminy | daty


🔶 liczby (ubrać cel w liczby, np. jeśli marzysz o nowej pracy- ile chcesz zarabiać miesięcznie | rocznie, deadline znalezienia pracy, itp)


🔶 ludzi (nazwiska osób, które np. będą pomocne w realizacji planu)


🔶 hasła, motta (czasem przyjdą Ci do głowy konkretne pomysły- zapisz je w notesie, abyś potem na etapie realizacji mógł je wykorzystać)


🔶 priorytety (najistotniejsze punkty, do których musisz dojść, aby cel zrealizować)


Jeśli chcesz, aby TWÓJ ZESPÓŁ Z ZAANGAŻOWANIEM REALIZOWAŁ CELE JAKIE MU STAWIASZ zaproś bo do wspólnej integracji jaką jest MAPA MARZEŃ.


Jeśli sam masz w głowie cel, ale stoisz z nim w miejscu- zachęcam Cię do tego ćwiczenia. Rozmarz się i spróbuj zwizualizować to, czego chcesz.


Podczas prac twórczych aktywizuje się nasza prawa półkula odpowiedzialna za kreację, twórcze rozwiązania - a to właśnie jest NIEZBĘDNE na etapie PLANOWANIA WIZJI.


Trzymam kciuki za Twoją Mapę Marzeń- warto ją zrobić a potem powiesić w takim miejscu, w którym będziesz mógł na nią często patrzeć i z entuzjazmem myśleć o realizacji celu czy projektu.


Daj znać w komentarzu, czy znasz, stosowałeś już tą technikę zwaną Mapą Marzeń❓
136 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page