top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraEwa Janowska

Talenty Gallupa, czyli jak najlepiej poznać samego siebie?

Zaktualizowano: 17 paź 2023

Po co robić test Gallup CliftonStrenghts?


Chcesz sprawdzić co charakteryzuje Twój styl zachowania, dowiedzieć się jakie główne determinanty wpływają na podejmowanie decyzji, budowanie relacji, zarządzanie oraz reakcji na jakie Ci towarzyszą w życiu zawodowym i prywatnym?


Test Gallupa


Pierwszy krok na tej drodze to wykonanie testu Gallupa, który pokazuje Twój indywidualny układ cech. Można to sprawdzić, wykonując test Gallupa w pełnej wersji - 34 cechy CliftonStrenghts.


Z doświadczenia, które zdobyłam prowadząc ponad 500 spotkań indywidualnych z klientami, pomagając im odkrywać naturalne talenty w oparciu o wyniki testu Gallupa, wiem jak dużym wyzwaniem może być poukładanie wyniku testu w spójną całość.


Na bazie swojego know how oraz metodologii pracy Instytutu Gallupa, podczas spotkań i interpretacji wyników testów Gallupa pomagam swoim klientom budować mapę potencjału wynikającego z naturalnych predyspozycji oraz mapować ryzyka wynikające z cieni talentów.

Coaching Gallupa


Podczas spotkań dotyczących interpretacji wyników klienci mają szansę sprawdzić, jak ich talenty wpływają na codzienną pracę, realizację zadań, celów oraz potrzeb biznesowych. Spotkanie w celu interpretacji wyników testu Gallupa pozwala określić swoje mocne strony oraz zweryfikować, które z zadań czy funkcji pełnionych w biznesie są bliskie naszym naturalnym talentom, a które zupełnie nie.Coach i Mentor Biznesowy - Ewa Janowska
Po co robić test Gallup CliftonStrenghts?

Co to jest TOP 5 Gallup?


TOP 5 pierwszych talentów to Twoje główne mocne strony i predyspozycje. Poznanie indywidualnej mapy talentów ułatwia zrozumienie naturalnych zachowań oraz bodźców, w których te reakcje uruchamiają się. Twoje talenty oraz to jak z nich korzystasz (czy z potencjału lub z cienia talentu) pozwoli działać bardziej świadomie, uważnie, dbając szczególnie o wykorzystanie potencjału talentów, bardziej niż swoich cieni.


Co po wykonaniu testu Gallupa?


Sam test to zdecydowanie za mało, to tak jakby zobaczyć trailer filmu, bez oglądania go w całości. Łatwo tu o nietrafną ocenę lub pominięcie ważnych elementów, ze stratą dla siebie. Z moich doświadczeń w pracy z Gallupem wynika, iż wielu klientów po zrobieniu testu, przeczytaniu nazw talentu oraz oszacowaniu układu, przeżywają rozczarowanie, że nie wszystko im się zgadza, a czasem wręcz sami wyciągają błędne wnioski lub są sfrustrowani tym, że w teście wyszedł inny wynik od oczekiwań.


Interpretacja wyniku testu z ekspertem zapewnia efektywne wykorzystanie wyniku na indywidualne potrzeby.

Dla mnie coacha biznesu oraz socjologa taka reakcja to zaproszenie do spotkania, właśnie po to, by uświadomić, że wynik testu jest najczęściej zgodny z tym, jacy nawykowo jesteśmy w codziennych zadaniach i wyzwaniach. Test Gallupa podpowiada jak reagujemy na otoczenie, a także jakie zachowania to w nas wywołuje oraz które cechy to odzwierciedlają.


Sesja 1:1 z coachem Gallupa to okazja do nadania znaczenia unikalnemu połączeniu indywidualnych cech oraz zrozumieniu tego, w jaki sposób talenty wzmacniają lub przeszkadzają. To inwestycja w wiedzę, swoistą instrukcję obsługi samego siebie, tak aby skutecznie poruszać się w nieustannie zmieniającym się otoczeniu, zdobywając przy tym satysfakcję. Indywidualny układ talentów, ukazuje nasz naturalny potencjał, który możemy świadomie wykorzystywać w biznesie, budując z naturalnych cech mocne strony.


Czy ta sama cecha, działa identycznie u mnie oraz innych?


Zatrzymanie się na opisie z raportu Gallupa to zdecydowanie za mało, jeśli chcesz efektywnie wykorzystać informację z wyniku testu. Poszczególna cecha w opisie raportu pokazuje jedynie mianowniki, czyli pewne części wspólne  (dla milionów respondentów przebadanych przez Instytut Gallupa). Jednak to co będzie kluczowe, to Twój indywidualny układ talentów, jego korelacje z innymi cechami oraz zdefiniowanie podczas sesji Gallup tego jak dana cecha działa w indywidualnym przypadku i gdzie znajduje się zasoby i ryzyka.


Podczas sesji coachingowej Gallup pracuje głównie na Twoich doświadczeniach, tak by maksymalnie wykorzystać wiedzę z sesji w realnych warunkach. Korelacja cech jest unikalna wśród poszczególnych klientów, dlatego sam opis to za mało.

Potrzebna jest analiza zarówno układu cech, jakie znajdują się wokół talentu, jak i sprawdzenia, czy klient korzysta z potencjału czy być może z cienia talentu oraz wskazanie jak funkcjonować z cechami, ułatwiając sobie życie lub pracę. Najczęściej na spotkaniach sprawdzam z klientami na bazie przypadków, jakie talenty zostały już przekształcone w mocne strony, a gdzie tkwią największe wyzwania, czyli cienie talentów. Nazywam te obszary, które jako deficyty, mogą przeszkadzać i zmiana ich może wymagać procesu coachingowego.


Układ talentów Gallupa - co oznacza i jak wpływa na sposób myślenia oraz działania?


Możliwe, że zastanawiałeś się nad tym, czemu w określonych sytuacjach lub przy konkretnych osobach reagujesz inaczej niż standardowo, oporem przed rozmową, niechęcią do kontaktu, atakiem albo wycofaniem z relacji. Każde z opisanych wyżej zachowań ma swoja genezę w poszczególnych cechach, jakie możesz odkryć robiąc test Gallup oraz poddając go analizie na sesji coachingowej, ukierunkowanej na zrozumienie podłoża poszczególnych zachowań.


Czy wiesz, że każdy z nas ma swoją niepowtarzalną mapę zachowań, potrzeb oraz określone kody komunikacji? Możesz to odkryć robiąc test Gallup, a ja pomogę zinterpretować wynik, wyjaśniając zależności między potrzebami, a zachowaniami.


Interpretacja raportu Gallupa


Znajomość swojej mapy nawigacji w postaci wyniku testu Gallup pomaga w codziennej pracy i w relacjach z innymi. Kiedy już wiesz jakie są Twoje dominujące talenty oraz jak je wykorzystywać, wtedy łatwiej jest komunikować się z biznesem oraz nawiązywać i poruszać się w relacjach. Na sesji dotyczącej interpretacji wyników testu Gallupa, bazując na indywidualnych przypadkach, pokazuję jak indywidualne talenty oddziałują na siebie i potrafią łączyć się synergicznie wzmacniając potencjał lub pogłębiając deficyty.


Wynik testu Gallupa po interpretacji z ekspertem jest również świetnym narzędziem do samodzielnej pracy rozwojowej w codziennym życiu.

To przydatna i unikalna wiedza, która pomoże Ci zrozumieć, dlaczego działasz w określony sposób oraz dostarczy odpowiedzi, jakie zachowania wywołują u Ciebie określone reakcje (pozytywne oraz negatywne), czemu lubisz współpracować z określonymi typami osób, a z innymi nie.


Jak pracuję z testem Gallupa?


 • W pracy biznesowej pierwszym krokiem jakie robimy wspólnie z klientem jest diagnoza potrzeb i określenie celów klienta, a następnie analiza potencjału, jaki wynika z naturalnych predyspozycji.

 • Jako business coach i trener wspieram na najlepszym wykorzystaniu talentów w biznesie. Po analizie potrzeb, następuje wykorzystanie wyników testu Gallup, do sesji z omówieniem wyników, a później określenie potencjału biznesowego oraz wskazanie action planu do pracy z cieniami talentów.

 • Najczęściej moi klienci w dalszej pracy wybierają serię spotkań, gdzie pracujemy nad maksymalnym wykorzystaniem potencjału i optymalizacją cieni talentów.


W jakiej sytuacji zrobić test Gallupa?


W swojej pracy zawodowej jako coach Gallupa oraz trener biznesu najczęściej zachęcam do wykonania testu kiedy moi klienci mają potrzebę:


 • pracy w obszarze lepszego wykorzystania swojego potencjału w biznesie,

 • dopasowania swojej roli do organizacji,

 • zdefiniowania potrzeb w biznesie i swoich celów,

 • pracy w obszarze swojego biznesu i określenia ról i zadań dla zespołu,

 • budowaniu asertywności i pewności siebie,

 • asertywnego stawiania granic,

 • zmiany ścieżki zawodowej,

 • wypaleniu zawodowym,

 • otwarcia swojego biznesu,

 • budowania zespołu,

 • doboru pracowników zespołu w oparciu o naturalny potencjał,

 • w pracy zespołowej nad budowaniem zespołów zaangażowanych i opartych o swój naturalny potencjał.


Jeśli chcesz odkryć swój potencjał wynikający z Twoich naturalnych predyspozycji - napisz do mnie i umów się na spotkanie, by zrozumieć, gdzie tkwi Twoja przewaga biznesowa.


Więcej artykułów o coachingu i mentoringu biznesowym znajdziesz na moim blogu.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page