top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraEwa Janowska

Szukanie pracy w pandemii. Jak odpoczywać kiedy szukasz pracy?
Chcesz skutecznie znaleźć nową pracę - najpierw odpocznij. Najczęstsza reakcja klientów na taki komunikat powoduje wielkie zdziwienie oraz niedowierzanie. Jak odpoczynek wpływa na nasze samopoczucie i nastawienie do nowych wyzwań, gdy zdecydujemy się (lub zostaniemy zmuszeni) na szukanie pracy w pandemii? Przyjrzyjmy się temu bliżej.


Szukanie pracy w pandemii to ciężki czas dla wielu z nas. Moi klienci słysząc o konieczności odpoczynku pytają ze zdziwieniem:Jak mam odpocząć, gdy chcę SZYBKO znaleźć nową pracę?

Jak mam myśleć o odpoczynku, kiedy moja potencjalna konkurencja „nie śpi”?

Jak mam odpoczywać, kiedy po głowie wciąż kłębią się uporczywe myśli?


Wszystkie powyższe pytania są naprawdę istotne. Rozumiem ich wagę szczególnie w sytuacji, gdy poziom niepewności co do szybkości znalezienia nowego miejsca pracy jest wysoki.

Jednak, myślenie w kategoriach działam szybko (tu i teraz) nie zawsze przekłada się na wysoką efektywność. Szybkie działanie nie koreluje np. z ilością zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną oraz innymi istotnymi dla klientów czynnikami. To, co obserwuję wśród potencjalnych kandydatów do pracy to efekt FOMO (Fear Of Missing Out), któremu towarzyszy permanentne zmęczenie oraz napięcie i lęk przed przegapieniem czegoś ważnego. Gorączkowe i bezustanne "bieganie z taczkami" (często pustymi) i wysyłanie dziesiątek aplikacji dziennie powoduje bardzo duże zużycie energii. Klienci często są tak zaprzątnięci poszukiwaniami oraz wysyłką CV, że sami nie pamiętają, co i gdzie wysyłają. Szukanie pracy w pandemii to duże wyzwanie. Jednym słowem w tej sytuacji brakuje logiki oraz trzeźwego oglądu sytuacji. Gdy wydatkujemy całą swoją energię w gorączkowe przeglądanie i wyszukiwanie ofert, często towarzyszy nam przekonanie, że im więcej wyślemy aplikacji, tym większe prawdopodobieństwo, że dostaniemy feedback z zaproszeniem na rozmowę. Niestety nie zawsze taka korelacja występuje. Czemu tak się dzieje?


Chcieć i móc, czyli kilka słów jak szukanie pracy w pandemii może dać w kość


Ten nieustanny bieg i lęk przed przegapieniem czegoś ważnego powoduje, że wiele osób zapętla się w działaniu. Szukanie pracy w pandemii staje się jeszcze bardziej stresujące, niż w zwykłym, normalnym czasie. Osoby poszukujące pracy nie mają czasu, aby głębiej się zastanowić i zadać sobie kluczowe pytania:


  • Co chcę robić?

  • W jakim charakterze chcę pracować?

  • Ile daje sobie czasu na znalezienie pracy?


Efekt determinacji i pędu jaki często obserwuję mogę porównać do typowego FOMO. Kiedy pytam kandydatów skąd u nich takie zachowanie zauważam, że pokutuje w nich przekonanie, iż jeśli czegoś nie zrobią danego dnia/godzinie, to COŚ WAŻNEGO PRZEGAPIĄ, czy wręcz jak to nazywają - WYPADNĄ Z RYNKU.


I tu zaczyna się przysłowiowe zapętlenie - sami sobie związujemy tak zwaną smycz i kręcimy się dookoła - w biegu - skupieni na ilości, bez czasu i z niewielką szansą na to by głębiej pomyśleć 

i określić cel oraz adekwatne działanie. W szerszej perspektywie czasu, takie działanie po kilkunastu, kilkudziesięciu dniach powoduje frustracje i potworne zmęczenie. Kandydaci mają coraz niższą motywację co do podjętych działań. Tracą wiarę w siebie i swoje kompetencje.

Pojawia się smutek oraz lęk przed porażką, a z takim nastawieniem trudno o dobre efekty naszej pracy. Co warto zrobić, aby uniknąć efektu FOMO podczas poszukiwania pracy?


Kilka zdrowych zasad na trudny czas
  1. Odpocznij i zadbaj o siebie


Dla każdego odpoczynek oznacza coś innego. Ważne, abyś dał sobie czas i przestrzeń (na tyle na ile potrafisz), aby ODPOCZĄĆ i zatroszczyć się o siebie. W tym czasie warto, abyś po prostu ZŁAPAŁ GŁĘBOKI ODDECH. Zrelaksował się tak, jak lubisz.  Może kiedy to czytasz uśmiechasz się z niedowierzaniem - co to za absurd? „Przecież ważne jest tu i teraz, potrzebuję nowej pracy JUŻ, teraz!. Nie mam czasu na odpoczywanie.” Ja jednak będę zachęcać abyś NAJPIERW odpoczął.


Dlaczego odpoczynek jest taki ważny? Szukanie pracy w pandemii jest bardziej stresogenne niż w normalnej sytuacji społecznej i gospodarczej. Odpoczynek po trudnych sytuacjach związanych ze zmianą pracy lub jej utratą w mojej ocenie jest elementem KONIECZNYM, aby złapać oddech oraz równowagę. Kiedy kończymy jakieś zadanie/pracę, zazwyczaj naturalnym jest, że dajemy sobie czas na odpoczynek czy relaks. Czemu tak się więc nie dzieje, na etapie zmiany pracy?


Tutaj także warto dać sobie moment na relaks i odpoczynek, bo złapanie balansu daje nam inną perspektywę. Czas wolny od działania, daje nam wgląd wewnątrz naszych potrzeb, by móc  na spokojnie zastanowić się nad sobą, swoimi potrzebami oraz pragnieniami. Często podczas relaksu pojawiają się nowe pomysły, alternatywne rozwiązania.


Czasem nawet jeden dzień luzu i relaksu da Ci jaśniejszy obraz sytuacji. Kiedy wrócisz do prac związanych z poszukiwaniem pracy, być może wtedy jaśniej i wyraźniej zobaczysz nad czym warto się skupić. Od czego zacząć, albo czego nie warto robić (bo to strata czasu, której efekty nas nie zadowalają). Co ciekawe w trakcie relaksu przychodzą nam często do głowy pomysły czy rozwiązania, które w pędzie i wirze intensywnych działań nigdy byśmy nie wpadli.


Odpoczynek pełni jeszcze jedną ważną funkcję - jest uznaniem i podziękowaniem, jakie sami sobie dajemy - za wysiłek i pracę jaką do tej pory wykonaliśmy.


2. Poświęć sobie tyle czasu, ile faktycznie potrzebujesz


Akt odpoczynku jest aktem miłości do nas samych. To moment mówienia sobie - DZIĘKUJĘ. Zadbanie o ważną potrzebę jaką jest relaks oraz rewitalizacja sił daje ukojenie nie tylko myślom, ale również i naszemu ciału, które nosi nasze emocje oraz uczucia. Klienci często pytają: JAKI JEST OPTYMALNY CZAS na odpoczynek? Jak długo mam odpoczywać?


Oczywiście tu nie mam recepty, ani jednej odpowiedzi. Ty sam decydujesz jak długiego odpoczynku potrzebujesz. 


Najczęściej o tym, jak długo odpoczywamy decydują dwa czynniki:


  • Jak intensywnie pracowaliśmy przed ODPOCZYNKIEM,

  • Ile czasu dajesz sobie na znalezienie nowej pracy (często jakie masz środki by funkcjonować do momentu podjęcia nowej pracy).


Na oba pytania warto szczerze sobie odpowiedzieć. Dopiero na tej podstawie ustalić warunki co do okresu relaksu i formy relaksu. Dla niektórych moich klientów ODPOCZYNEK oznacza kilka dni, dla innych np. mocno zdeterminowanych do działania- czasem jedno popołudnie, a dla innych nawet kilka miesięcy.


Czas jaki sam sobie podarujesz zależy wyłącznie od Ciebie


Przy tym zadaniu - ważne, abyś był dla siebie czuły i zatroszczył się o siebie oraz swoje potrzeby. Jeśli masz niewiele czasu - być może warto byś podarował sobie masaż lub relaksującą kąpiel- czasem tak niewiele, daje tak wiele- na poziomie umysłu i ciała. W odpowiedzi na odpoczynek Twój umysł i ciało odwdzięczą Ci się - najczęściej w postaci - wyższej wydajności fizycznej oraz większej koncentracji i kreatywności.


Wszystkich zapracowanych zachęcam do tego aby zanim zaczną szukać - odpoczęli:) Szukanie pracy w pandemii daje w kość. W tym czasie wiele osób również na wyższych stanowiskach styka się właśnie z tym problemem. I ja ich rozumiem.


Moja troska o Was i apel- ODPOCZYWAJCIE. Róbcie sobie czasem przerwy, aby mieć potem zdwojoną siłę do działania. Za wszystkich poszukujących pracy trzymam kciuki- jeśli potrzebujecie pogadać- jestem :) napiszcie komentarz albo odezwijcie się w wiadomości prywatnej.

177 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page