top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraEwa Janowska

Jak skutecznie redukować stres podczas poszukiwania pracy ?
Rok 2020 już przez wielu naukowców określany jest jako jeden z najbardziej stresogennych na przestrzeni ostatnich lat. Poziom niepewności jaki obecnie mamy w obszarze zdrowia, rynku pracy, gospodarki czy nastrojów społecznych tylko potęguję rosnącą frustrację oraz stres. Stres podczas poszukiwania pracy może skutecznie zablokować nas przed działaniem oraz uprzykrzać codzienne funkcjonowanie.


Jak stres podczas poszukiwania pracy przekłada się na efektywność poszukiwań?


Przyjrzymy się temu bliżej. Sam stres ma dwie twarze - pozytywną i tę budzącą w nas negatywne skojarzenia. Stres, który motywuje oraz mobilizuje nas do działania to EUSTRESS (stres pozytywny; charakteryzuje go krótki okres występowania). Dziś chcę  poruszyć temat DYSTRESU - z którym związane są wszelkie negatywne odczucia i obawy. To właśnie dystres potrafi nas zniechęcić do działania czy nawet “sparaliżować” np. przed podjęciem decyzji.


Kandydaci do pracy w czasie pandemii mają obecnie podwójnie trudne zadanie, by radzić sobie ze stresem.Sam fakt powrotu na rynek pracy jest stresogenny. Dodatkowo sytuacja związana z niepewnością rynku pracy spowodowana przez Covid-19, powoduje dodatkowe obciążenie psychiczne wśród tej grupy osób.


Jak radzić sobie ze stresem podczas poszukiwań pracy?


Teorii oraz samych metod dotyczących redukcji stresu jest wiele. Zanim przejdę do sposobów redukcji stresu, chcę podkreślić, to co wydaje mi się kluczowe z perspektywy pracy ze stresem.


Zanim zaczniesz pracować nad redukcją stresu spróbuj zrobić krok wstecz i ZDEFINIOWAĆ PRZYCZYNY TWOJEGO STRESU.


Dlaczego ważne jest, abyś znał przyczynę Stresu?


Bardzo często sama praca na etapie uświadamiania sobie tego, co tak naprawdę nas stresuje- częściowo może zredukować poziom stresu, ponieważ stres może dotyczyć naszych PRZEKONAŃ.

Przekonania są bardzo często oparte na naszej wizji świata, ludzi czy wydarzeń- jednak elementem jaki pełni tu ważną rolę jest nasza ocena i interpretacja tychże zdarzeń/ osób/otoczenia; która co się często zdarza jest negatywna, obarczona lękami oraz negatywnym myśleniem o sobie i swoich umiejętnościach. Nasz obraz jest więc zaburzony przez nasz własny umysł, który będzie potęgował i wyolbrzymiał niepotrzebnie elementy negatywne- tym samym potęgując nasz lęk, a co za tym idzie podkręcając stres.


A teraz pytanie najważniejsze ?


Czy takie myślenie jak opisane powyżej nam służy?

Moi klienci w większości przypadków odpowiadają, że NIE. I wtedy rozpoczyna się prawdziwa praca -nad określeniem co biorę sobie z tej wiedzy/sytuacji, a potem trening na rzecz redukcji stresu i wykorzystania technik, które będą w przyszłości pomagały im redukować poziom frustracji.


Kiedy jesteś sam może być Ci trudno racjonalnie ocenić problem oraz determinanty stresu, popatrzeć na siebie z boku i dostrzec to co rzeczywiste, a co wymyślone. Jeśli jednak zależy Ci na sobie i chcesz spróbować- serdecznie zachęcam Cię do prostego ćwiczenia.


Usiądź wygodnie, pomyśl o tym, co Cię najbardziej stresuje w Twojej obecnej sytuacji i zadaj sobie poniższe pytania.


Pytania zadawaj wolno, pozwól sobie na fantazjowanie na temat odpowiedzi, one mogą odsłonić kolejne z pozoru niewidoczne obszary, które u Ciebie potęgują stres. Odpowiadaj szczerze z troską o siebie. Spróbuj:


Zacznij od zdefiniowanego stresora:


Stresuje mnie…..


A teraz spróbuj popatrzeć na ten obszar zupełnie z boku, jakby z lotu ptaka, odpowiedź:


 1. Czy taki sposób myślenia mnie wspiera w realizacji moich celów?

 2. Czy takie patrzenie na siebie powoduje, że czuje siłę do działania?

 3. Czy moje myślenie jest oparte na faktach?

 4. Jakie są fakty (warto je wymienić)

 5. Czy dalej chcę tak myśleć/czuć?


Jak interpretować wyniki? Jeśli co najmniej w trzech odpowiedziach pojawia się odpowiedź negatywna: NIE, prawdopodobnie oznacza to, że za Twoim myśleniem może kryć się irracjonalny lęk, obawa której przyczyna nie jest rzeczywista, z którą można się rozprawić, aby dalej nie blokowała Cię przez działaniem.


Wśród pracy z moimi klientami zauważam wysoką korelację pomiędzy poziomem stresu a jego źródłem. Bardzo często odkrycie źródła stresu oraz zrozumienie jego przyczyny już redukuje reakcję jaką jest sam stres.


Jeśli znasz już przyczynę stresu, warto teraz zadbać o techniki redukujące stresora.


Najważniejsze abyś podczas pracy nad redukcją stresu podejmował/podejmowała działania i sposoby radzenia sobie ze stresem, które są Ci bliskie w perspektywie:

 • ilości czasu jaki potrzebujesz na  relaks,

 • przyczynę stresu


Pamiętaj, że wybrana technika redukcji stresu ma korespondować z Twoją obecną sytuacją oraz potrzebami

Zanim wybierzesz technikę popatrz na przykładowe stresory osób poszukujących pracę- może znajdziesz wskazówkę dla siebie.Najczęstsze stresory na etapie szukania pracy oraz TIPY, jak sobie z nimi prosto radzić?1. Rekruter - stresuje nas konkretna osoba, lub wyobrażenie o niej.


Jak sobie z tym radzić?


- Dowiedz się z kim będziesz miał spotkanie, poszukaj wiadomości a szczególnie zdjęcia tej osoby w internecie.

- Popatrz na zdjęcie tej osoby, zastanów się jakie może mieć oczekiwania, co jej

powiesz podczas spotkania?

- Przeczytaj coś na temat rekrutera - z doświadczenia moich klientów już samo zdjęcie pomaga zniwelować stres związany z wyobrażeniem rekrutera, a im więcej posiadamy informacji o danej osobie, tym pewniej się czujemy


2. Stres związany z Lękiem przed oceną (np. na rozmowie kwalifikacyjnej) - boimy się tego jak ocenia nas inni, co o nas pomyślą, powiedzą. Taki lęk to jedna z najczęstszych obaw pojawiająca się obecnie u klientów.


Jak sobie z tym radzić?


- Zdefiniuj swoje MOCNE STRONY

- Ustal, co jest TWOJĄ PRZEWAGĄ KONKURENCYJNĄ

- Wylistuj NAJWAŻNIEJSZE SUKCESY ZAWODOWE


3. Stres związany z odrzuceniem - wizualizowany jako; nie dostanę tej pracy, nie przyjmą mnie, nie nadaje się, itp. 


Jak sobie z tym radzić?


- Warto zastosować ćwiczenie o którym pisałam w pierwszej części artykułu (czy to myślenie jest oparte na faktach? czy mnie wspiera? czy motywuje mnie do działania?) - jeśli nie to czy dalej chcesz tak o sobie myśleć?

- porozmawiaj ze swoim mentorem/ coachem o obawach jakie masz


4. Stresuje mnie, że nikt nie odpowiada na wysłane CV


Jak sobie z tym radzić?


- Sprawdź kiedy ostatni raz aktualizowałeś/aś CV

- Zobacz czy Twoja aplikacja jest adekwatna do stanowisk na jakie wysyłasz oferty,

- Zweryfikuj jak zdefiniowałeś swoje kompetencje i czy są one adekwatne do tego czego pracodawca szuka?

- Sprawdź z jakich dodatkowych narzędzi korzystasz (poza wysyłką Cv), aby wzmocnić swoje szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę?


5. Stresuje mnie niepewność związana z pandemią - niepewność jutra na rynku pracy - to jeden z coraz częściej podnoszonych argumentów jaki ostatnio słyszę od klientów

Jak sobie z tym radzić?


- Określ ile dajesz sobie czasu na znalezienie pracy?

- Ustal konkretny plan działań na najbliższy miesiąc

- Zastanów się, kto może Ci pomóc w znalezieniu pracy?

- Znajdź osobę/osoby, które będą Cię wspierać w tym czasie

- Skorzystaj z profesjonalnej pomocy mentora/ coacha przy określaniu planu oraz priorytetów działań w procesie poszukiwania pracy


6. Stres związany z poczuciem, że jestem niewystarczająco dobry- wynikający np. z dużej konkurencji kontrkandydatów, poczuciem że mam niewystarczające kwalifikacje, itp.


Jak sobie z nim radzić?


- Pracuj nad określeniem swoich mocnych stron,

- Wylistuj swoje talenty (zerknij czego szuka pracodawca i pomyśl, co możesz mu zaoferować ekstra)

- Pomyśl, co pracodawca zyska jeśli Cię zatrudni?

-poproś życzliwe Ci osoby o wskazanie Twoich mocnych stron

-poproś byłego pracodawcę o rekomendacje/ opinię na linkedin


Temat związany z obszarami jakie powodują stres podczas poszukiwania pracy jest tematem “rzeka”, powyżej podzieliłam się z Wami tymi, które ostatnio spotykam najczęściej wśród kandydatów.


Jak skutecznie zniwelować stres? 


Działaj w zgodzie z tym jaki jesteś, przy tym ćwiczeniu warto wsłuchać się w siebie i to czego Ty teraz potrzebujesz w sytuacji w jakiej się znalazłeś/aś.


Co możesz sobie podarować, żeby zredukować stres?


 • Myślenie z pozycji faktów

 • Techniki relaksacyjne (oddychanie, medytacja)

 • Ćwiczenia fizyczne (jakakolwiek forma ruchu; wybierz tą która sprawia Ci radość, stosuj ją CYKLICZNIE - powtarzaj co najmniej dwa/trzy razy w tygodniu

 • ROZMOWA Z KIMŚ BLISKIM - czasem pomaga po prostu podzielenie się swoją troską, która potęguje u nas stres z kimś kto jest Ci bliski, przy kim czujesz się swobodnie

 • Sen (daj odpocząć swojemu ciału, zbalansuj stres poprzez zdrowy sen).

 • Odpoczynek- rób sobie regularne przerwy, zaplanuj w pracach odpoczynek.

 • PŁACZ- pozwól sobie na łzy; płacz - często daje ukojenie oraz daje poczucie wewnętrznego oczyszczenia.

 • Śmiech; jedna z najprostszych a z drugiej strony najbardziej skutecznych metod redukcji stresu, głęboki i głośny śmiech prosto z serca - odpręża, przekierowuje myśli na inny nurt.

 • Wizualizacja osoby/spotkania; rozrysowanie kilku prawdopodobnych scenariuszy w głowie.

 • Najgorszy scenariusz- napisz go, a potem zastanów się co zrobić, aby go uniknąć?

 • Technika Jacobsona (redukcja stresu, poprzez kumulację ucisku na przedmiotach- np. wciskamy stres w krzesło- bardzo mocno przez chwile je ściskając)- świetnie się sprawdza np. na chwilę przed ważnym spotkaniem/ rozmową o pracę.

 • Ośmieszenie przeciwnika- wyobrażenie sobie osoby, w jakiejś zabawnej sytuacji, lub pozie, np. w toalecie lub nago;)

 • Zdjęcie Mentora noszone w portfelu (popatrz na nie przed stresującą sytuacją)

 • Afirmacje, afirmuj czego chcesz, mów o tym w myślach, szczególnie w momentach kiedy zaczynasz się stresować

 • Duchowość- dla niektórych modlitwa, dla innych połaczenie z sobą podczas medytacji


Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu czujesz się silniejszy i w przyszłości będzie Ci łatwiej radzić sobie ze stresem w procesie poszukiwania pracy.


Posłuchaj, to co teraz przeżywasz jest CZASOWE, znajdziesz swoją drogę i pracę.


Wszystko co nas otacza jest procesem, a TY jesteś teraz w PROCESIE ZMIANY, pomyśl o tym gdzie chcesz być za rok, zwizualizuj to sobie i myśl jak to zrealizujesz.


Pamiętaj, że jestem, jeśli potrzebujesz porozmawiać lub coś skonsultować- dzwoń/ pisz.

A teraz napisz co weźmiesz dla siebie z mojego artykułu odnośnie pracy nad stresem? Podziel się Twoją opinią, Jesteś dla mnie ważny/ważna.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page